Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09, se ráda prezentuje jako člověk se sociálním cítěním. A prý rozhodně nemá v plánu nechat české občany ve štychu. K tomu přidává celý seznam příspěvků, které se vládě, jíž se účastní její strana, podařilo prosadit. Má to ale jeden háček – u většiny navýšení se nejedná ani o míru inflace, takže v reálu si lidé, kteří jsou na příspěvku existenčně závislí, vlastně pohorší.

Když pak Petr Fiala mluví o tom, že situace je složitá, a »všichni trochu zchudneme«, asi mu nedochází, že lidé, kteří počítají každou korunu, si už trochu zchudnout nemohou dovolit. Vynechat jednu ze svých dovolených, nebo si jeden víkend nezajít na večeři do restaurace, není to samé, jako když nemáte na jídlo pro svoje dítě.

Nejhorší ale na tom všem je, že tohle je maximum současné vlády, která má v obou komorách pohodlnou většinu a nic jí nebrání reálně pomoci občanům naší země.

Republika potřebuje systémová řešení krize a inflace, ne jenom nedostatečné záplatování a odvádění veřejné pozornosti jinam. Pokud mají domácnosti dále fungovat, potřebují finanční stabilitu. Nejen stabilní valorizaci příjmů, ale také pomoc s dostupným a stabilním bydlením a fixací nákladů v případě raketového růstu cen.

Opravdu není možné, aby firmy podnikající v sektoru energetiky a pohonných hmot hlásily rekordní zisky a vyplácely astronomické dividendy ve stejnou dobu, kdy se obrovské množství domácností propadá pod hranici chudoby! Stabilita společnosti je přece v zájmu nás všech. Nikdo tady přece nestojí o luxusní čtvrti obehnané zdí a chudinské slumy jako v zemích třetího světa.

Vláda mluví o tom, jak je státotvorná a chce vrátit Česku budoucnost. Je tohle budoucnost, kterou pro nás chtějí? Chudobu pro dolních deset milionů a rekordní zisky pro pár vyvolených? Děkuji, nechci!

Kateřina KONEČNÁ, předsedkyně ÚV KSČM a poslankyně Evropského parlamentu