Pokud ještě stíháte platit účty za elektřinu a nejste odpojeni, asi jste slyšeli, či dokonce viděli Petra Fialu, toho času předsedu Vlády ČR.

Vážení SPOLUobčané, všichni SPOLU to prý zvládneme. Ano žijeme v nelehké době. Ale tato doba je také dobou, kdy se projeví charaktery, které už neschováš za slova.

Pan předseda vlády se pochválil, jak a co dělá vláda, ale nějak zapomněl, že český člověk má srovnání i bez tzv. dezinformací. Stačí se podívat na rakouské, německé  či maďarské informační zdroje a porovnat si to s onou pouhou propagandou, která nemá obdoby, šířenou u nás. Svoboda slova vzala za své. Bylo by dobré, aby si vláda nelhala sama sobě, když už neříká pravdu vlastním občanům, které přehlíží a odsouvá na druhou kolej. Vláda dělá opravdu všechno pro to, aby se Česká republika co nejdříve oprostila od závislosti na ruském plynu a ropy, resp. na všem, co dosud z této země pochází. A to i za cenu krachu celého hospodářství. Exportní výhodou našeho průmyslu byla nízká cena vstupů, a to zejména energetických, které bylo možné plánovat dlouho dopředu. O ceně práce při nízkých mzdách raději nemluvím. To vše zmizí a lidé nejen, že přijdou o práci, ale přijdou i o perspektivu ji získat jinde. Je to sebevražedné a žádné milodary to nevyřeší. Včera, 22. 6., bylo výročí operace Barbarosa a připadlo mi to jako tragikomické opakování historie. Jen ve více komické podobě, tedy i s dodávkami zbraní na frontu s ještě tragičtějšími důsledky pro obyčejné lidi, kteří opravdu žádnou válku nezavinili a ani jí nepodporují, naopak proti jejímu začátku od roku 2014 dělají bez potřebných možností co mohou.  

Tohle není o sociálních dávkách a o kompenzacích, tohle není o politikaření a skandálech vládní koalice, tohle je o možnosti přežití devastující politiky.

Vojtěch Filip