Návrh představený ministrem Jurečkou upravující nekrácené předčasné odchody do důchodu nepovažuje KSČM za žádnou důchodovou reformu, stejně jako předchozí kroky prodlužující například věk odchodu do důchodu či minimální důchod ve výši směšných 20 % průměrné mzdy.
Tzv. „reforma penzí“ je paskvilem neobsahujícím žádné motivační prvky jak pro zaměstnance spořící si v doplňkovém penzijním spoření, tak pro zaměstnavatele. Naopak ještě zaměstnavatelům, u nichž pracuji zaměstnanci, kteří mají mít nárok na předčasný důchod, zvyšuje odvody. Jurečkův návrh nepřináší do současného systému jedinou korunu navíc.
Podle komunistů je nedostatečný i výčet profesí, které budou mít na předčasný důchod nárok, protože návrh nezohledňuje například psychickou náročnost dané profese. Určující pro náročnost profese a nárok na předčasný důchod tak mají být pouze čtyři rizikové faktory z celkem třinácti.
KSČM proto považuje představený návrh jen za další divadlo současné pětidemoliční vlády a za snahu dál ožebračovat občany České republiky.

vedení KSČM