A to bylo vznešených slov zanesených do vládního prohlášení:
• Navýšení financí na vědu a výzkum, neboť jde o základní investice do budoucnosti, prosperity a konkurenceschopnosti naší země.
• Získat víc peněz na vzdělávání a školské služby tak, aby veřejné výdaje odpovídaly v poměru k HDP alespoň úrovni průměru zemí OECD, s ambicí zařadit se mezi evropskou špičku.


Skutečnost? Nejdříve parlament schválil navýšení mezd učitelů od roku 2024 na 130 % průměrné mzdy, ale záměrně vypustil mechanismus výpočtu (z kterého roku bude vycházet). Přitom ještě ošidili pedagogické pracovníky – neučitele, tedy vychovatele, asistenty, školní psychology, trenéry, speciální pedagogy atd., protože koaliční poslanci nesplnili svůj závazek garantovat i jim plat na stejné úrovni a z novely zákona je všechny pozměňovacím návrhem vyšoupli.
A teď s tím ještě zamíchal ministr Stanjura (ODS). Ze škrtů pro rok 2024 vyplývá čtyřprocentní pokles prostředků na platy a o 5 % by se měly krátit platové tarify.
Potom to tento vypečený ministr dorazil, když předložil návrh rozpočtu pro rok 2024, z něhož vyplývá, že na školství má jít o 29 mld. Kč méně a výdaje na vědu mají klesnout o 10 %. Pro srovnání – v roce 2012 dosahovala podpora vědy ze státního rozpočtu 0,66 %, o deset let později se snížila na 0,58 % HDP a dnes? Sešup do evropského podprůměru.
A to ještě Ministerstvo financí uvažuje ve výhledu do roku 2026 o dalším poklesu až na 0,49 %.
Jen tak mimochodem: V Německu je podpora vědy ve výši 0,93 %, v Rakousku 0,84 %. Tak nevím, jak to s těmi investicemi do budoucna a s konkurenceschopností ČR fialová demolice myslí.
Vůbec se nedivím, že tento podvod na voličích pobouřil pracovníky ve školství, vědě a výzkumu, Českou konferenci rektorů i odboráře. Okrádání, kde se jen dá, ze strany vládní koalice je naprosto nepřijatelné.

Marta Semelová
vedoucí odborné sekce školství KSČM