Miloslav Buldra bude na podzim nováčkem ve volebním klání o Senát Parlamentu ČR. Čtyřiašedesátiletý – jak sám říká – celoživotní dělník by v případě zvolení chtěl v Senátu stát na straně hráze proti nastupující fašizaci české společnosti a taktéž na straně odporu proti vybudování amerických vojenských základen na území České republiky.

Do Senátu ČR kandidujete poprvé. Proč jste se k tomuto kroku rozhodl?

I přesto, že se v případě Senátu jedná tak trochu o »nechtěné dítě«, které tu už ale existuje, je potřeba, aby byl obsazen politiky, kteří budou hájit zájmy českých občanů. A to nejen »slibem«, ale skutečně. V neposlední řadě si myslím, že by v něm měla být ve větším počtu zastoupena i levice.

Můžete se našim čtenářům představit?

Vyučil jsem se provozním zámečníkem a většinu života jsem se tomuto řemeslu věnoval. Tuto profesní dráhu jsem začal vyučením se v SOU Kovohutě Povrly v roce 1976. Poté jsem nastoupil do Benaru 08 ve Velkém Březně, Bavlnářské závody, n. p., Benešov nad Ploučnicí. V té souvislosti bych chtěl připomenout již neexistující národní podnik, který měl v severních a středních Čechách 16 závodů a zhruba 6500 zaměstnanců. Od roku 1980 jsem byl členem KSČ a ve stejném roce jsem byl zvolen do ZV ROH, kde jsem měl na starosti zlepšovatelství na závodě. V letech 1982 a 1983 jsem si »odskočil« na OV SSM v Ústí nad Labem do funkce tajemníka, zodpovědného za úsek zemědělství, potravinářství a vesnici. V letech 1995-1997 jako zvolený předseda OV KSČM v Ústí nad Labem jsem byl již konfrontován s »porevoluční« realitou v naší republice – zvyšující se nezaměstnaností, končícími výrobními závody atd. V lednu 1998 nastal návrat k mému řemeslu, provoznímu zámečníkovi-údržbáři ve firmě Novikon, a. s., Ústí n. L. – Předlice. No a od roku 2002 až do odchodu do starobního důchodu jsem pracoval v údržbě Inpeko, s. r. o., Ústí nad Labem – Krásné Březno.

Po výčtu své profesionální dráhy pohovořte, prosím, také o své rodině a životních názorech.

Moje životní postoje a názory se formovaly v rodině, kde otec byl v roce 1969 vyloučen z KSČ a maminka byla v roce 1984 vyznamenána titulem Hrdinka socialistické práce. Pocházím z pěti dětí. Od roku 1975 jsem ženatý, mám tři děti a k dnešnímu dni čtyři vnoučata. Oba rodiče byli známi jako velmi pracovití lidé a nějaké ty geny asi určily i mé životní směřování. Jako celoživotní dělník stojím na straně pracujících, seniorů a všech potřebných! Co se koníčků týče, pasivně sleduji hlavně fotbal, cyklistiku a Formuli 1 a aktivně provozuji už jen turistiku. Chodím hlavně po kopcích Českého středohoří, Lužických hor a různých hradních zřícenin a rozhleden.

Když budete zvolen, v které oblasti vidíte svou »parketu«?

Nejlépe se cítím v oblastech místního rozvoje, bydlení, potravinářství a zemědělství.

Přece jen Senát není o řešení regionálních problémů, ačkoliv si to řada kandidátů myslí, když člověk slyší jejich předvolební sliby. S čím jdete do volební kampaně vy a s jakými tématy byste chtěl oslovit voliče?

V první řadě by se mělo zastavit současné »proukrajinské šílenství« a Vláda ČR by se opět měla stát vládou země, v níž byla zvolena. Vyřešení energetické bezpečnosti státu s odkazem na odborníky v této oblasti, jako je např. Vladimír Štěpán, Ivan Noveský, Alena Vitásková ad. Je třeba jasně říkat, že pro naše lidi je v současnosti nejlepší začít uvažovat o budoucnosti mimo EU a NATO! Začít řešit potravinovou soběstačnost v základních potravinách a pěstování takových zemědělských produktů, které odpovídají našemu podnebnému pásu. Důležitá je i výstavba malometrážních bytů pro začínající manžele, osamocené matky s dětmi a důchodce. Ovšem já sám patřím k lidem, kteří neslibují nemožné, např. výstavbu aquaparků, sportovních hal, atd. Myslím, že řadě lidí by i stačilo, kdyby kolem nás byla upravená zeleň, pořádek, opravené chodníky a komunikace. 

Jak se díváte na současný Senát? Převládá v něm pravice a je to hodně vidět…

O názoru na Senát jsem se již zmínil v úvodu. Je asi sci-fi předpokládat, že 41 senátorů zvedne ruku pro jeho zrušení, a tak je potřeba, aby pracoval pro lidi, a ne pro zájmy cizích mocností. Myslím, že by v Senátu měli sedět hlavně čeští vlastenci!    

Co si myslíte o příčinách současného obrovského zdražování snad všeho možného? Jaká jsou východiska z této krize, která brzy naplno dopadne na většinu občanů?                                        

Současné zdražování je způsobeno hlavně nečinností vlády a dalších pravicových institucí, jako např. Poslanecké sněmovny a Senátu, kterým přestalo záležet na našich občanech a angažují se více na Ukrajině než doma. Máme zhruba půl roku na vyřešení dostatku plynu, ropy a elektrické energie, abychom v zimě nezmrzli a měli co jíst. Jenomže to už nemůže řešit »fialovo-hnědá« vláda, ale je potřeba, aby se toho ujali odborníci a další experti v otázce plynové bezpečnosti. Je nutno odejít z burzy v SRN a elektřinu nejprve dodávat občanům a firmám v ČR a teprve přebytky dávat na burzu! Ovšem úplně nejlepší by bylo, kdyby Vláda »ČR a Ukrajiny« podala demisi a přestala škodit!

Vladimír SLOBODZIAN