Stop 68

Pojďme společně říct STOP 68! Stop zvyšování věku odchodu do důchodu!

Asociální pravicová vláda Petra Fialy ve svém programovém prohlášení z ledna 2022 slíbila předložit do konce roku 2023 návrh důchodové reformy. Dosud ale nenačrtla ani základní obrysy toho, jak má reforma vypadat. Nediskutuje otevřeně o tomto tématu s opozicí ani se sociálními partnery. Jen občas vypálí od boku slepý výstřel, který však neznamená systémové řešení a může nadělat více škody než užitku.

Jedním z takových úletů je návrh na prodloužení věku odchodu do důchodu na 68 let. A to přesto, že premiér Petr Fiala ještě v listopadu minulého roku prohlásil, že tato vláda důchodový věk nezvýší! Češi by se s hranicí 68 let stali v Evropě pracujícími s nejpozdějším odchodem do důchodu. Jenže to je prvenství spíš k pláči. Konečně ve Francii podobný návrh zvýšení věku odchodu do důchodu na 64 (!) let vyslal do ulic na milión demonstrujících.

Věříme, že společnost by se díky vědeckotechnickému pokroku měla ubírat spíš směrem ke snižování času stráveného v práci. A to jak zkrácením pracovní doby, tak snižováním věku odchodu do důchodu, a ne naopak! KSČM má vlastní představu, jak zajistit dlouhodobou stabilizaci důchodového systému.

Chceme si užít důchod, ne se upracovat k smrti!

PORVEME SE ZA VÁS!

Ačkoliv Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ohledně důchodové reformy zatím mlží, nově zvolený prezident Pavel již v médiích připravuje půdu pro její snazší přijetí veřejností.

Ať už jsou v plánu jakékoliv změny, je jisté, že kdo je připraven, není překvapen. Se záměrem zvýšení věku odchodu do důchodu, byť o jediný rok nad současnou hranici 65 let, rozhodně nesouhlasíme! Vyzýváme proto už teď vládu, aby dopřála občanům této země důstojné stáří ve zdraví a dostatek času na odpočinek po celoživotní práci a zachovala stávající pravidla pro odchod do penze.

Připojte svůj podpis pod petici a vzkažte tak vládě, že s jejími asociálními reformami nesouhlasíte!

Do vytištěného petičního archu stačí vyplnit vaše jméno, adresu a vlastnoruční podpis. On-line petici můžete podepsat na Portálu občana. K přístupu stačí mít bankovní identitu či datovou schránku.

Záznam vystoupení představitelů KSČM na veřejném slyšení k petici Proti zvyšování věku odchodu do důchodu

Roman Roun – zmocněnec petičního výboru

Milan Krajča – místopředseda KSČM

Ludvík Šulda – místopředseda KSČM

Jak se bude pracovat lidem přes 65 let věku?

Tabulka ukazuje průměrný věk, kterého se člověk dožije ve zdraví. V ČR je to u žen 62,5 rokuu mužů 60,9 let. I přesto se současná asociální vláda neštítí zvyšovat věk odchodu do důchodu až na 68 let.

 

„Průměrný český senior ve věku 68 let je typicky polymorbidní (trpí řadou chronických nemocí) a péče o zdraví je tzv. na plný úvazek,“ říká Tomáš Richter, primář Geriatrické kliniky VFN v Praze. Dodává, že zhruba v 65 letech dochází k rychlému snižování fyzických a psychických sil a rychle narůstá nemocnost. Zvyšuje se výskyt tzv. civilizačních nemocí, jako je arteriální hypertenze, ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda, diabetes.

Mnoho lidí tak bude muset dřít i přes nemoci a různá zdravotní znevýhodnění.

Je předčasný důchod řešením?

Možná si říkáte, že by byl dobrý nápad odejít do předčasného důchodu. I na to ale současná vláda myslí a pravděpodobně počítá s úpravou i v této oblasti. Před 20 lety bylo v předčasném důchodě necelých 12 procent penzistů, na konci loňského roku téměř 29 procent. Série plánovaných opatření má Čechy odradit od odchodu do předčasné penze například tím, že valorizace důchodů se budou týkat jen penzistů po dosažení řádného důchodového věku.

Taky vás štve neustálé zdražování energií, potravin, nájmů, služeb, školek,…? Vláda pětikoalice na lidi z vysoka kašle. Teď navíc přišla s myšlenkami na dvojí kvalitu zdravotní péče a zvýšení věku odchodu do důchodu. Nenecháme si to přece líbit! Každý má právo na důstojné stáří. Přidejte se do facebookové skupiny PROTI důchodu až v 68! V organizovanosti je naše síla!