Dnes odpoledne se sejde Poslanecká sněmovna k debatě o migrační a azylové reformě, kterou v dubnu schválila EU a kde většina členských států odsouhlasila princip „povinné solidarity“, se kterým komunisté nesouhlasí.
Všechny členské státy totiž mají mít povinnost buďto přijmout část migrantů z těch členských států, které jsou migranty přetížené, nebo těmto státům poskytnout peněžní či jinou materiální a personální podporu.
Ministr Rakušan tvrdí, že v současné době bude platit pro Českou republiku výjimka z pomoci jihoevropským státům, neboť je sama zasažena migrační vlnou z Ukrajiny, ostatní státy tak naopak budou nyní poskytovat pomoc nám. To zní sice hezky, ale od ministra vlády, co neustále opakuje, že je potřeba myslet na budoucnost, bych čekala alespoň krátké zamyšlení právě nad budoucností,“ řekla europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.
Po pominutí migrační vlny z Ukrajiny se totiž i Česká republika bude muset připojit k zemím s tzv. „povinnou solidaritou“ se státy, jako jsou Itálie, Řecko či Španělsko. Naše země tak bude postavena před výběr mezi přijetím části migrantů z arabských států a Afriky, či zaplacením pokuty za jejich nepřijetí. Tato povinnost se nebude týkat pouze období migračních krizí, ale půjde o každoroční mechanismus podle kvót určených Evropskou komisí.
Kdyby česká vláda místo toho raději upozornila ostatní členské státy NATO, kterými jsou i státy jižní Evropy, aby přestaly rozvracet tyto arabské a africké státy, a nutit tak lidi k odchodu z jejich domovů do Evropy, udělala by v boji s migrací mnohem lepší krok.
Co víc, tím že se česká vláda nepostavila proti přerozdělování migrantů, narušila blok Visegrádské čtyřky, díky kterému se Evropské komisi nepodařilo dříve kvóty prosadit, a otevřela tak komisi dveře, aby mohla přijít s dalšími, ještě horšími návrhy,
“ dodala Konečná.
Komunistická strana Čech a Moravy považuje za zásadní řešit migrační problémy v místě jejich vzniku. Na nezbytné rozvojové pomoci by se měly aktivně podílet zejména státy, které svou agresivní mocenskou politikou vyvolaly sociální a humanitární krizi v zemích, z nichž nyní migranti míří do zemí EU.

vedení KSČM